Stres po ciężkim dniu w pracy, przemęczenie, złe samopoczucie, dolegliwości bólowe, nieprzespane noce. Wszystko to sprawia, że ludzki organizm nie działa na pełnych obrotach. Jego ruchy są wolniejsze, ospałe, a żadna doba rzecz nie sprawia satysfakcji. W takich chwilach człowiek chciałby rzucić wszystko i wyjechać do spa. Pełen pakiet masaży, basen, a przede wszystkim sauna, w której odpoczynek i ukojenie przychodzą same. Nie każdy jednak ma taką możliwość, by wyjechać i zresetować organizm. Tutaj z pomocą przychodzą sauny domowe.
Relaks w domu
Zamknij oczy i odpręż się. Czujesz jak twoje ciało otula przyjemne ciepło? Odprężająca muzyka ukoi zmysły, a wszystkie problemy odchodzą w niepamięć. Po ciężkim dniu w pracy relaksujesz się bez wychodzenia z domu. Prywatne spa może być twoje za sprawą domowej sauny, która zaprojektowana została specjalnie dla Ciebie.
Sauny domowe – rodzaje
Każda sauna posiada inną specyfikację i niesie różne korzyści dla organizmu. Wybierać powinno się więc taką, która spełni wszelkie wymagania. Obecnie na rynku istnieje wiele saun, tak by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Sauna fińska zwana inaczej suchą.
To sauna, która charakteryzuje się najwyższą temperaturą osiągającą nawet do 110 stopni Celsjusza przy niskiej wilgotności około 10%. W kabinie znajduje się piec, który rozgrzewa kamienie, utrzymując odpowiednią temperaturę oraz podgrzewa oparcie, siedziska, na których można się położyć bądź usiąść. Wykonane są z wysokiej klasy drewna, by dawać poczucie komfortu. Zaletami korzystania z sauny fińskiej jest pozytywny wpływ na mięśnie oraz kręgosłup. Pomaga w leczeniu astmy oraz dolegliwości mięśniowych. Nie należy jednak przesadzać z długością seansów. Zaleca się korzystanie od 10 do 12 min, wizyty w saumie ograniczając do 2-3 razy w tygodniu.
Sauna parowa nazywana często łaźnią parową.
Tutaj sytuacja jest odwrotna niż w przypadku sauny fińskiej. Otóż wilgotność powietrza sięga 100%, natomiast temperatura jest niższa oscylująca między 25-55 stopni Celsjusza. Sercem kabiny jest piec utrzymujący temperaturę i wytwarzający parę wodną. Nie ma tutaj rozgrzewających kamieni. Wnętrze łaźni parowej wykończone jest szklaną mozaiką lub ceramicznymi płytkami. Ich zadaniem jest wyizolowanie przeciw wilgoci oraz dobre ocieplenie pomieszczenia. Maksymalny czas przebywania w saunie to 15 min. Nie należy korzystać z niej częściej niż 3 razy w tygodniu.
Sauna infrared
Jako jedyna z tutaj opisanych nie posiada pieca. Ogrzewanie zapewniają jej promienniki podczerwone. Pomieszczenie tworzone jest najczęściej z naturalnego drewna. Wewnątrz temperatura wynosi od 30 do 60 stopni Celsjusza, a wilgotność nie przekracza 25%. Oznacza to, że w saunie można przebywać bez obaw nawet 30 min. Ten wariant jest też najlepszy dla dzieci i osób starszych, które chciałyby skorzystać z dobroczynnego działania sauny. Działanie podczerwieni na ludzki organizm ma wiele korzyści. Dzięki temu, że przenika w skórę nawet do 4 cm, pobudza krążenie krwi, co sprawia, że organizm zaczyna się pocić. Z czego aż 80% energii przetwarza się na ciepło wewnątrz ciała, a tylko 20% jest ogrzewane poprzez przestrzeń w kabinie.
Sauny domowe – korzyści
- Poczucie odprężenia
- Wpływa na szybsze spalenie tkanki tłuszczowej – co wprowadza w dobry nastrój
- Spokój w zaciszu domu
- Odpoczynek po ciężkim dniu
- Rozluźnienie mięśni
- Poprawa jędrności i nawilżenia skóry
- Ma wpływ na zdrowotne aspekty organizmu
Posiadanie na wyłączność sauny nie musi być tylko dalekosiężnym marzeniem. Wystarczy zrobić pierwszy krok, reszta przyjdzie sama. Każdy zasługuje na relaks i odpoczynek w domowym zaciszu.